
ISO 50001 to międzynarodowy standard określający wymagania dla systemu zarządzania energią (EnMS), którego celem jest ciągła poprawa wydajności energetycznej, obejmującej efektywność energetyczną, użytkowanie energii oraz jej zużycie.
Norma wspiera organizacje w systematycznym zarządzaniu energią w oparciu o dane, mierzalne cele i regularne doskonalenie procesów.
Zgodnie z ISO 50001 organizacje wdrażają politykę energetyczną, identyfikują znaczące obszary zużycia energii, monitorują i analizują dane energetyczne oraz podejmują działania prowadzące do trwałych oszczędności.
Norma ma zastosowanie do wszystkich typów organizacji – niezależnie od branży i wielkości – i może być zintegrowana z innymi systemami zarządzania, takimi jak ISO 9001, ISO 14001 czy ISO 45001
ISO 50001 a zrównoważony rozwój i polityka klimatyczna
System zarządzania energią ISO 50001 jest praktycznym narzędziem realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu, zasady„energy efficiency first” oraz celów klimatycznych UE, w tym ograniczania emisji gazów cieplarnianych i racjonalnego gospodarowania zasobami.
Wdrożenie EnMS wspiera również organizacje w realizacji strategii ESG i obowiązków raportowych wynikających m.in. z dyrektywy CSRD, poprzez dostarczanie wiarygodnych danych dotyczących zużycia energii i emisji.
Korzyści z certyfikacji ISO 50001
Certyfikowany system zarządzania energią pozwala organizacjom osiągnąć wymierne efekty biznesowe i środowiskowe, w szczególności:
- spełnienie obecnych i przyszłych wymagań prawnych w obszarze efektywności energetycznej i ochrony klimatu.
- obniżenie kosztów operacyjnych dzięki efektywnemu wykorzystaniu energii,
- zwiększenie odporności organizacji na zmienność cen energii,
- trwałą poprawę wyników energetycznych opartą na danych i mierzalnych wskaźnikach,
- redukcję emisji CO₂ i innych gazów cieplarnianych,
- wzmocnienie wiarygodności rynkowej i przewagi konkurencyjnej,
ISO 50001 w kontekście Dyrektywy (UE) 2023/1791
Nowa Dyrektywa o efektywności energetycznej (EED 2023/1791) znacząco wzmacnia rolę systemowego zarządzania energią w przedsiębiorstwach. Zgodnie z art. 11 dyrektywy:
- przedsiębiorstwa, których średnie roczne zużycie energii z ostatnich trzech lat przekracza 85 TJ (ok. 23–24 GWh), będą zobowiązane do wdrożenia i certyfikacji systemu zarządzania energią, najpóźniej do 11 października 2027 r.,
- przedsiębiorstwa zużywające powyżej 10 TJ, które nie wdrożyły EnMS, będą objęte obowiązkiem regularnych audytów energetycznych, z pierwszym audytem do 11 października 2026 r., a kolejnymi co najmniej co 4 lata.
Dyrektywa przewiduje możliwość zwolnień m.in. dla organizacji posiadających certyfikowane systemy zarządzania środowiskowego, o ile obejmują one audyt energetyczny spełniający określone wymagania. Szczegółowe warunki będą jednak doprecyzowane w przepisach krajowych podczas procesu transpozycji.
TÜV AUSTRIA Polska, jako akredytowana jednostka certyfikująca, oferuje niezależną i wiarygodną certyfikację systemów zarządzania energią zgodnych z ISO 50001. Nasze doświadczenie pozwala wspierać organizacje nie tylko w spełnieniu wymagań normy i przepisów prawa, lecz także w budowaniu długofalowej poprawy efektywności energetycznej, realnie wspierającej cele klimatyczne i zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa.
Rozpocznij swoją podróż już dziś.